Studenti na návštěvě ve společnostech Coca-Cola HBC ČR a Preciosa – Lustry

Studentská unie TUL umožnila již v zimním semestru studentům návštěvu několika regionálních společností a v lednu a březnu jsme si pro Vás přichystali exkurze do dalších významných podniků. Studenti si tak mohli odnést spoustu zažitků a informací z výroby jednoho z nejoblíbenějších nápojů a z výroby nádherných skleněných lustrů.

Ve čtvrtek 15.1.2015 se skupinka cca 40 studentů vydala z Liberce do Prahy na návštěvu společnosti Coca-Cola HBC ČR v pražských Kyjích. Po skupinovém focení u recepce se nás ujala paní průvodkyně a odvedla nás areálem do přednáškovém místnosti, kde nás zasvětila do fungování společnosti a pustila film o historii značky Coca-Cola a další o výrobě. Pitný režim byl samozřejmostí, studentům byla k dispozici lednice plná nápojů zdarma. Po úvodní části jsme byli rozděleni na dvě skupiny a oblékli si plášť, čepici a reflexní vestu. Bez těchto ochranných prvků bychom do výroby nemohli. Výroba nápojů společnosti Coca-Cola je plně automatizovaná a velice rychlá. Viděli jsme výrobu nápojů v lahvích různých velikostí, plechovek i Post-mixů. Zároveň jsme se dozvěděli, že plastové lahve se vyfukují z připravených proforem až těsně před naplněním nápoje. A chybný vzorek proformy lahve jsme si mohli odnést jako suvenýr domů. Dále jsme viděli balení na palety, značení i samotné skladování v hlavním skladu. Všem se exkurze velice líbila a tímto děkujeme zaměstnancům společnosti za zprostředkování exkurze.

Další cesta vedla v úterý 3.3.2015 do Kamenického Šenova, kde sídlí společnost Preciosa – Lustry, a.s., která je součástí Preciosa Group. V Kamenickém Šenově vyrábí Preciosa křišťálové ověskové lustry i současná dekorativní svítidla. Dodává osvětlení na zakázku pro nejrůznější reprezentativní budovy, jako jsou například divadla, hotely a luxusní paláce. Tradice výroby lustrů se zde datuje už od roku 1724. Skupinku 25 účastníků přivítali zaměstnanci Preciosy – Lustry nejprve v show room. Zde jsme mohli obdivovat nádherné lustry – od neobvyklých po klasické křišťálové. Poté se nás ujal průvodce pan Polma, který ve společnosti pracuje již úctihodných 45 let. Ve slévárně jsme viděli, jak se vyrábí formy na mosazné části lustrů i samotné lití mosazi do forem. Následně jsme se přesunuli k samotnému vyfukování skla. Skláři před námi předváděli své umění a někteří ze studentů si dokonce samotné vyfukování vyzkoušeli. Prošli jsme celou výrobou až k místu, kde se již hotové výrobky brousí, kontrolují, instalují a balí. Byli jsme tedy svědky výroby od počátku po závěrečnou instalaci. Navíc nám bylo umožněno všude fotografovat, proto se můžeme pochlubit tak zajímavými fotkami. Po prohlídce jsme se ještě vrátili do show roomu, kde se nám věnoval pan Brzák, který ve společnosti pracuje jako HR Director. Odpovídal na dotazy ohledně uplatnění ve společnosti, výroby, zakázek i konkurence. Návštěva zde byla opravdu nezapomenutelným zážitkem a většina z nás by jistě chtěla mít designové svítidlo od společnosti Preciosa doma.

About the Author: Kateřina Pavlíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blue Captcha Image
Refresh

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>